Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne zabawy na lodzie

Nietrzeźwy mężczyzna wybrał się na spacer po jeziorze Ołów. Ratowali go strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynie. 27 - latek urządził sobie niebezpieczną zabawę na zamarzniętym jeziorze.

Wczoraj kilka minut przed godziną 11:00 do stanowiska kierowania Straży Pożarnej w Rynie wpłynęło zawiadomienie o mężczyźnie, który urządził sobie niebezpieczną zabawę na zamarzniętym  jeziorze Ołów w gminie Ryn.

Na miejsce pojechał zespół Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.

Strażakom udało się nakłonić mężczyznę by powrócił na brzeg. Podczas rozmowy z  mężczyzną okazało się, że jest pod działaniem alkoholu i chciał nadrobić zaległości zimowe i poślizgać się na lodzie.

Na szczęście tym razem wszystko zakończyło się bez poważniejszych konsekwencji.

27 – latek został odwieziony do domu i przekazany pod opiekę rodziny.


Policjanci apelują!

Zbiorniki wodne, rzeki, stawy i jeziora pokryte zimą lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można rozpatrywać ich w kontekście lodowisk, czy miejsc do zabawy dzieci i młodzieży. Dlatego policjanci z powiatu giżyckiego w okresie zimy kontrolują właśnie te miejsca, w których mogą przebywać dzieci, a także osoby dorosłe spędzające swój wolny czas np. wędkując. Należy pamiętać, że dziecko nie jest świadome konsekwencji wynikających z wejścia na lód.
Już wkrótce ferie, zwróćmy szczególną uwagę na nasze pociechy, na to co robią i gdzie się bawią, aby ten czas wolny był dla nich mile zapamiętany i wróciły do szkoły z uśmiechniętymi twarzami. Pomimo silnych mrozów, należy pamiętać o tym, że wchodzenie na lód jest bardzo niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby. Policjanci apelują również do wędkarzy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.

Policjanci ostrzegają! Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.

 

 

 


 

 

Powrót na górę strony