Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Giżyccy policjanci uczestniczyli w Giżyckim Święcie Rowerów

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku uczestniczyli w Giżyckim Święcie Rowerów, które odbyło się wczoraj na plaży miejskiej w Giżycku. Celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia oraz przekazanie wiedzy na temat prawidłowego poruszania się po drogach.

W minona sobotę (22.07.2017) o godzinie 14.00 na Plaży Miejskiej w Giżycku policjani z miejscowej komendyy uczestniczyli w Giżyckim Święcie Rowerów. Jak co roku impreza kierowana jest do miłośników dwóch kółek. Głównym clem przedsięwzięcia jest promowanie zdrowego stylu życia oraz przekazanie uczestnikom wiedzy na temat prawidłowego porusznaia się rowerami po drogach.
Imprezę rozpoczęto od przywitania grupy cyklistów. Natomiast w dalszej części spotkania odbyły się konkursy, między innymi konkurs na najliczniejszą rodzinę, której członkowie przybyli rowerami, konkurs na najmłodszego i najstarszego uczestnika. Następnie policjantka z miejscowej komendy przeprowadziła konkurs z wiedzy o bezpiecznym zachowaniu się w ruchu drogowym. Na zakończenie konkursu dzieci biorące udział otrzymały nagrody i upominki.  Ponadto uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w różnych zabawach i konkurencjach rowerowych . Atrakcją również był pokaz jazdy freestyle oraz tańca break dance.

Rowerzyści wspólnie z pieszymi to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są chronieni karoserią, ich pojazdy nie są zabezpieczone strefami zgniotu, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych.

Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo na jednośladzie?
Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” to kierujący i tak ja każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed Sądem.
Niezwykle ważne jest też obowiązkowe wyposażenie roweru. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rower powinien być wyposażony:
1. z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej,
2. z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
3. co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
4. w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Dla bezpieczeństwa warto zakładać również kask ochronny. Policjanci zachęcają również do zaopatrzenia się w odblaskowe elementy oraz kamizelki. Wpływa to na zwiększenie widoczności rowerzystów na drogach i przyśpiesza czas reakcji kierowców. W ten sposób na pozór nie ważne szczegóły mogą uratować komuś życie.
Prawa i obowiązki rowerzysty:
1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa dla rowerzystów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym...
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siedzisku zapewniającym bezpieczną jazdę,
3. Kierującemu rowerem zabrania się:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruch,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
- czepiania się innych pojazdów,
Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
4. Natomiast korzystanie przez rowerzystów z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone wyjątków:
- opiekuje się ona osobą (dzieckiem) w wieku do lat 10, która kieruje rowerem.
- szerokość chodnika , wzdłuż drogi po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, a chodnik wynosi 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła)
5. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególna ostrożność i ustępować miejsca pieszym
Należy wspomnieć, że rowerzysta przejeżdża przez jednię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na druga stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, pchając lub ciągną staje się pieszym. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest kara grzywny w wysokości 100 złotych.
Zakazy:
- kierowania pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
- korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku – zakazy te dotyczą kierującego pojazdem – a więc również rowerzysty.
- na obecna chwilę zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba jadąca w stanie nietrzeźwości bądź w stanie po użyciu alkoholu popełnia wykroczenie, które jest zagrożone karą grzywny od 300 do 500 złoty, kara aresztu bądź można orzec zakaz prowadzenia rowerów.
Stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, takt, kultura oraz szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami oraz pieszych.

Powrót na górę strony