Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zauważył, że był omijany. Doprowadził do kolizji z ciężarówką i autobusem.

Giżyccy policjanci drogówki pracowali na miejscu kolizji drogowej, gdzie doszło do zderzenia trzech pojazdów. Zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej nr 63 w miejscowości Kąp. Autobus szkolny przewoził ośmioro dzieci, na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Sprawca został ukarany mandatem karnym.

Do zdarzenia doszło dzisiaj (07.09.2017 r.) około godziny 7:30 na drodze krajowej nr 63 w miejscowości Kąp, gmina Giżycko. Na miejscu okoliczności zdarzenia ustalili policjanci z giżyckiej drogówki. Okazało się, że mieszkaniec Giżycka kierujący samochodem osobowym marki toyota zatrzymał się na drodze za stojącym autobusem szkolnym, który zabierał dzieci do szkoły. Nie upewniając się, że jest omijany przez samochód ciężarowy marki DAF wykonał również manewr omijania autobusu. W tym momencie doszło do zderzenia ciężarówki z osobówką, w wyniku siły uderzenia osobówka uderzyła w autobus.

Na szczęście nikomu nic sie nie stało. Kierowca autobusu przewoził w tym czasie ośmioro dzieci do szkoły. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. Kierowca toyoty za niezachowanie ostrozności w wyniku czego spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym w wysokości 450 złotych oraz 6 pkt. karnymi.

Policjanci przypominają, że "Kierowca ma obowiązek nie tylko prowadzić pojazd zgodnie z obowiązującymi zakazami i nakazami lecz także w sposób rozważny i ostrożny"

Pamiętajmy, że omijanie jest to przejeźdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego sią uczestnika ruchu lub nieruchomej przeszkody.

Podczas wykonywania manewru omijania należy pamiętać, że ktoś może wtargnąc na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody. Dlatego też w trakcie tego manewru należy zachować bezpieczny odstęp oraz zmniejszyc prędkość. Przed rozpoczęciem manewru  (jeżeli musimy zmienić pas ruchu) należy przepuścić pojazdy nadjeźdżające z przeciwka. Kierujacy pojazdem omijajacym, ma obowiązek zachowania bezpiecznegp odstępu od omijanego pojazdu, osób pracujacych na jezdni, pieszego lub przeszkdy, a w razie potrzeby powinien również zmniejszyć prędkość.

Nie wolno omijać:

Pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Złamanie tego zakazu jest bardzo częstą przyczyną wypadków z udziałem pieszych.
Pojazdów oczekujących przed przejazdem kolejowym, jeżeli manewr wiązałby się z wjazdem na pas dla przeciwnego kierunku ruchu.

Reguły postępowania obowiązujące kierującego pojazdem podczas omijania:

 • upewnij się, czy nic nie jedzie
 • spójrz do tyłu (może ktoś Cię wyprzedza)
 • spójrz do przodu
 • sprawdź czy masz wolne miejsce
 • zasygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu jeszcze raz upewnij się, czy bezpiecznie wykonasz ten manewr
 • rozpocznij manewr przejeżdżania obok przeszkody lub stojącego pieszego zachowując bezpieczny odstęp; kierownicę trzymaj oburącz
 • zasygnalizuj zamiar powrotu na wcześniej zajmowany pas ruchu
 • zjedź łagodnym łukiem na wcześniej zajmowany pas ruchu kontynuuj jazdę możliwie blisko prawej krawędzi jezdni
 • uszkodzenia pojazdu biorącego udział w kolizji
 • uszkodzenia pojazdu biorącego udział w kolizji
 • uszkodzenia pojazdu biorącego udział w kolizji