Potrącona rowerzystka na przejściu dla pieszych - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Giżycku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącona rowerzystka na przejściu dla pieszych

Do zdarzenia doszło w Giżycku na ulicy Jagiełły. Kierująca Cinqucento 20-latka potrąciła na przejściu dla pieszych rowerzystę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Na miejscu wypadku policjanci wstępnie ustalili, że 20-latka kierując Cingucento nie zachowała należytej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych i potrąciła 12-letnią rowerzystę. Po konsultacji lekarskiej okazało się, że dziewczynka doznała ogólnych potłuczeń ciała.

Do zderzenia doszło w piątek kilka minut po godzinie 11:00 na ulicy Jagiełły w Giżycku. 

 

Apelujemy do Państwa o zachowanie ostrożności i przypominamy!

Rowerzysta jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Kierujący jednośladem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

  • gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • ​warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i zachować szczególną ostrożność. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, powinien pamiętać, że nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z jednośladu, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem! Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów.

Pamiętajmy! Im więcej elementów odblaskowych na rowerze, tym bardziej widoczny jest ten pojazd, a co za tym idzie kierujący jest bardziej bezpieczny.

Kierującemu rowerem zabrania się:

  • poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych w każdym przypadku,
  • jazdy po jezdni, jeżeli obok jest wyznaczona ścieżka rowerowa, bądź znajduje się dogodne do jazdy pobocze,
  • ​jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
  • czepiania się pojazdów,
  • ​​jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem : dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Policja przypomina, że na ścieżce rowerowej, tak jak na zwykłej drodze, obowiązuje ruch prawostronny, zakaz wyprzedzania, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny rowerzysta. Nawet na ścieżce rowerowej każdy manewr wyprzedzania albo skrętu powinien być sygnalizowany wcześniej, choćby poprzez uniesienie ręki.

Wprawdzie kaski nie są obowiązkowym elementem wyposażenia, ale policja, w trosce o zdrowie i życie rowerzystów, apeluje o korzystanie z nich. Natomiast rower powinien mieć sprawny choćby jeden z hamulców i być wyposażony w dzwonek i światła.