Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant po służbie oraz akcja „ Alkohol i narkotyki ” - zatrzymano czterech pod działaniem alkoholu.

Pijanego kierowcę z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów zatrzymał dzielnicowy Posterunku Policji w Wydminach będący po służbie. Stróż prawa zauważył wsiadającego do samochodu nietrzeźwego mężczyznę i uniemożliwił mu jazdę. Okazało, że 47-latek miał 2,5 promila alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Giżyccy policjanci w dniu wczorajszym brali także udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych pn. „Alkohol i narkotyki”.

Policjantem jest się przez całą dobę. To nie praca, a służba - każdy, kto decyduje się na wstąpienie w szeregi Policji doskonale o tym wie. Funkcjonariusze również w czasie wolnym od służby reagują w przypadku, gdy łamane jest prawo. Wczoraj w godzinach popołudniowych dzielnicowy Posterunku Policji Wydminy w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierowcę.

Funkcjonariusz podejrzewając, że mężczyzna mógł być nietrzeźwy, szybko podbiegł do auta i udaremnił mu dalszą jazdę. Mężczyzna wsiadł do auta, zapalił silnik i próbował odjechać, jednak policjant nie pozwolił mu oddalić się z miejsca. Zabrał mu kluczyki i wezwał miejscowych policjantów. Umundurowani funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości kierującego. Miał 2,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz za jazdę na podwójnym gazie oraz za złamanie sądowego zakazu odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Giżyccy policjanci także brali wczoraj udział w ogólnopolskich działaniach kontrolno-prewencyjnych „Alkohol i narkotyki”. W trakcie realizacji działań giżyccy policjanci przebadali 260 kierujących i zatrzymali trzech będących pod działaniem alkoholu. Za przestępstwo z art. 178 a kodeksu karnego odpowie kierujący samochodem ciężarowym Ford Transit. 36-letni kierowca miał 0,7 promila. Pozostali kierowcy odpowiedzą za jazdę po użyciu alkoholu czyli z art. 87 kodeksu wykroczeń. 44–letni kierujący samochodem osobowym marki Peugeot mieszkaniec Wilkas miał 0,4 promila alkoholu w organizmie, a kierujący 40-letni mieszkaniec Giżycka miał 0,2 promila.

Kierującym zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdami. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej oraz sprawności psychomotorycznej. U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.

Pamiętaj:

  • Jeżeli planujesz prowadzenie pojazdu nie spożywaj alkoholu lub podobnie działającego środka.;

  • Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości – wykonaj badanie. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji;

  • Odmawiaj jazdy z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – uniemożliwij mu dalszą jazdę.

 

Powrót na górę strony