Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zachowaj chłodną głowę nad wodą! 40-latek bliski utonięcia uratowany w ostatniej chwili

W całej Polsce od początku czerwca doszło już do 28 utonięć. Do wielu z nich przyczynił się alkohol wypity przez ofiarę przed wejściem do wody. Jak niewiele trzeba do tego, by znaleźć się w dramatycznej sytuacji pod wodą, przekonał się pewien mieszkaniec gminy Kętrzyn. Jego życie zostało ocalone, ponieważ w porę został wyciągnięty z wody.

W minioną niedzielę około godz. 18:00 grupa znajomych wybrała się na ryby nad staw znajdujący się na trasie Knis – Nakomiady. 40-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn postanowił najpierw ochłodzić się w wodzie. Po wejściu do niej zanurzył się i już nie wypłynął. Znajomi, z którymi przebywał szybko zorientowali się, że mężczyzna nie wypływa i ruszyli za nim. Znaleźli go pod wodą i wyciągnęli go na brzeg. Z objawami niedotlenienia został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala w Mrągowie.


Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia ustalili, że mężczyzna, który wszedł do wody znajdował się pod wpływem alkoholu.


W związku z utonięciami Policja przypomina o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą.


Zanim wejdziesz do wody:


1. Wybierz bezpieczne miejsce, najlepiej strzeżone ( nie wolno pływać na szlakach wodnych i w pobliżu urządzeń hydrotechnicznych).

2. Sprawdź, czy w pobliżu są osoby, które w razie potrzeby mogą pomóc lub zawiadomić ratowników.

3. W wodzie zanurzaj się stopniowo – różnice temperatur miedzy nagrzanym ciałem a wodą mogą spowodować szok termiczny – ustanie akcji serca – śmierć.

4. Nie skacz do wody jeśli nie sprawdziłeś wcześniej dna, nawet jeśli robiłeś to dawniej, od tamtej pory na dnie mogły znaleźć się niebezpieczne przedmioty.

5. Nigdy nie kąp się pod wpływem alkoholu.

6. Nie pozwalaj dzieciom na samodzielne kąpiele ( dzieci łatwiej ulegają panice, mają mniej siły i doświadczenia, by walczyć np. z silnym nurtem).


Dla własnego bezpieczeństwa nie porywajmy się na przepływanie dłuższych odcinków, jeśli nie ma możliwości aby po drodze odpocząć. Asekuracja drugiej osoby, która będzie koło nas płynęła np. łódką jest konieczna – łatwo jest przecenić swoje możliwości. Nie starajmy się za wszelką cenę udowadniać innym, jak bardzo jesteśmy wysportowani. Zwykły skurcz może przyczynić się do tragedii.


Udzielanie pomocy tonącemu:

1. Zawiadom służby ratunkowe – zadzwoń na nr 601 100 100 lub 112.

2. Nie podpływaj do tonącego bez asekuracji. Tonący może być w szoku i stanowić zagrożenie i dla twojego bezpieczeństwa.

3. Nigdy nie podawaj tonącemu ręki!. Tonący dysponuje nadludzką siłą. Podaj mu jakiś przedmiot ( gumowa piłka, materac, kij, pusta plastikowa butelka, w ostateczności nawet ubranie).


Po wyciągnięciu tonącego na brzeg należy:

1. Sprawdzić, czy jest przytomny, jeśli tak starć się go ogrzać podając ciepłe płyny i okrywając go, jeśli jest nieprzytomny, sprawdzić czy oddycha.

2. Jeśli oddycha, ułożyć poszkodowanego na boku.

3. Jeśli nie oddycha, sprawdzić i – jeśli jest potrzeba - oczyścić jamę ustną.
4. Odchylić głowę poszkodowanego do tyłu.

5. Rozpocząć sztuczne oddychanie połączone z masażem serca.

6. Jeżeli jest dostępny defibrylator, podłączyć go i postępować zgodnie z jego poleceniami.

7. Czynności ratownicze należy wykonywać do przybycia lekarza.

Powrót na górę strony