Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Giżycko, Szczytno, Iława: Sąsiedzka interwencja podczas ogólnopolskiego liczenia bezdomnych

W nocy odbyła się kolejna akcja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych, którą co dwa lata organizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Liczenie osób bezdomnych przeprowadzane jest we wszystkich województwach w tę samą zimową noc. O tym jak ważna jest wrażliwość nie tylko na osoby bezdomne, ale także te mieszkające samotnie, pokazała interwencja na jaką wezwani zostali policjanci ze Szczytna. Z kolei w Iławie w trakcie działań wśród osób bezdomnych został ujawniony poszukiwany mężczyzna

W nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych, którą co dwa lata organizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Taka akcja przeprowadzana jest we wszystkich województwach w tę samą zimową noc. Poprzednie badanie miało miejsce w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r. Wówczas w wyniku badania stwierdzono 36,1 tys. osob bezdomnych, w tym około 25,6 tysięcy przebywało w placówkach instytucjonalnych, a około 10,5 tysiąca – poza nimi.

Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce. Uzyskane informacje w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych.

W akcji liczenia osób bezdomnych wzięli udział m.in. policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy socjalni i wolontariusze. W trakcie badania konieczna była ścisła współpraca wszystkich w/w służb, stała wymiana informacji odnośnie aktualnych map grupowania się bądź przebywania osób bezdomnych.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku akcję przeprowadzili wspólnie z pracownikami gminy oraz strażnikami miejskimi.


W trakcie akcji policjanci wspólnie z innymi przedstawicielami służb i instytucji sprawdzali miejsca przebywania osób bezdomnych, tj: noclegownie, schroniska, szpitale, dworce, ogródki działkowe, pustostany, miejsca niezamieszkalne – ulice, klatki schodowe, dworce PKP i PKS, śmietniki, piwnice, itp.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie w ramach działań skontrolowali pustostany, piwnice, ogródki działkowe oraz wiele innych miejsc gdzie mogli przebywać bezdomni. Informując ich o miejscach oraz instytucjach gdzie mogą uzyskać wszelką pomoc. W trakcie prowadzonych badań, policjanci przeprowadzili wśród bezdomnych ankiety, które miały przybliżyć przyczynę a zarazem powód bezdomności. Na terenie powiatu iławskiego sporządzono 22 takie kwestionariusze. Policjanci skontrolowali również schronisko dla osób bezdomnych w Rucewie. Okazało się, że obecnie przebywa tam 76 osób w tym 11 kobiet i 5 dzieci.

Niskie temperatury powodują, że osoby bezdomne wykorzystują każde miejsce aby się ogrzać lub przenocować co ułatwia policjantom dotarcie do osób potrzebujących pomocy

powiedział podkom. Marcin Trzeciak Naczelnik Wydziału Prewencji iławskiej komendy policji.

Co ciekawe, wśród napotkanych osób bezdomnych żadna osoba nie wyraziła chęci pomocy w formie noclegu w schronisku, pomimo niejednokrotnie bardzo ciężkiej sytuacji materialno - socjalnej. Policjanci natomiast wśród osób bezdomnych ujawnili jednego poszukiwanego. 66–latek mieszkał w przyczepie campingowej w jednej z miejscowości gminy Iława. Podczas sprawdzania mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że jest on poszukiwany do odbycia kary 6 miesięcy pozbawienia wolności za niestosowanie się do sądowego zakazu. Mężczyzna został odkonwojowany do zakładu karnego. Drugiego z bezdomnych funkcjonariusze przetransportowali do komendy policji w Iławie gdzie został osadzony w policyjnym areszcie w celu wytrzeźwienia. Mężczyzna znajdował się pod znacznym działaniem alkoholu co przy temperaturze poniżej zera zagrażało jego zdrowiu i życiu.

Przypominamy!

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną, całodobową infolinię dla osób bezdomnych. Kontakt z infolinią pod numerem telefonu 0 800 165 320 umożliwia uzyskanie informacji na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa.

Ponadto na stronie internetowej Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie pod adresem www.olsztyn.uw.gov.pl w zakładce pn. „POMOC BEZDOMNYM” zamieszczone zostały wykazy schronisk i ośrodkó wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie!

Dotyczy to nie tylko osób bezdomnych, ale także choćby tych mieszkających samotnie. Przekonali się o tym mieszkańcy powiatu szczycieńskiego.

Tamtejsi policjanci około godz. 21:00 zostali telefonicznie powiadomieni przez jednego z mieszkańców Świętajna, że jego sąsiad, który jest zawsze aktywny, od ponad doby nie był widziany na zewnątrz. Zawiadamiającego zaniepokoił fakt, że szyby w oknach mieszkania sąsiada są zaszronione, rower stoi przed domem, a wejście na posesję jest zaśnieżone.

Funkcjonariusze, którzy pojechali pod wskazany adres, weszli do środka mocno wychłodzonego mieszkania i zobaczyli leżącego w łóżku pod pościelą mężczyznę. Na szczęście mężczyzna żył i znajdował się w bardzo głębokim śnie. Jednak zasinienie jego twarzy wskazywało na to, że interwencja sąsiedzka zapobiegła tragedii.

Właśnie dlatego policjanci apelują i proszą o każdorazowe powiadamianie służb o przypadkach zauważenia osób potrzebujących pomocy. Okres zimowy, a co za tym idzie niskie temperatury, są czasem dużego zagrożenia wychłodzeniem organizmu.

Widząc osobę narażoną na wychłodzenie, nie bądźmy obojętni i pomóżmy jej – jeden telefon może uratować tej osobie życie, wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.
(Ich/ESz/TM)

 

Powrót na górę strony