Z promilami na rowerze - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Giżycku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Z promilami na rowerze

Ciepłe i słoneczne dni zachęcają do jazdy jednośladami. Nie każdy jednak pamięta o tym, że wsiadając na jednoślad pod wpływem alkoholu, dochodzi do naruszenia obowiązujących przepisów. Przekonało się o tym trzech miłośników jazdy na rowerze.

Wczoraj (10. 09. 2020r.) ok. godz. 15:00 dyżurny giżyckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w m. Piękna Góra kilku mężczyzn w sportowych strojach po wypiciu alkoholu w barze, wsiedli na swoje rowery i odjechali w kierunku Kętrzyna. Na miejsce niezwłocznie został skierowany patrol drogówki, który zatrzymał do kontroli trzech cyklistów. Po zbadaniu stanu ich trzeźwości okazało się, że każdy z nich miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kierujący jednośladami zostali ukarani madatami karnymi w wysokości 500 zł.


Policjanci przypominają!
W myśl obowiązujących przepisów rowerzysta, który znajduje się stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych, natomiast ci, którzy jedą rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 złotych.
Zaostrzone są jednak kary dla tych rowerzystów, którzy znajdując się pod wpływem alkoholu, spowodują zagrożenie w ruchu drogowym. Policjant, który zatrzyma takiego rowerzystę po spożyciu alkoholu i stwierdzi, że stwarzał on zagrożenie w ruchu, ma prawo skierować sprawę do sądu. Z kolei sąd może wymierzyć karę grzywny od 20 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat, karę aresztu na okres od 5 do 14 dni.

Pamiętajmy też, że nietrzeźwy rowerzysta stanowi szczególne zagrożenie na drodze. Nie tylko dla samego siebie. Nietrzeźwi rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Powrót na górę strony