Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą przemocy ze strony członka rodziny - Nie wstydź się! Szukaj pomocy! Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie bądź obojętny – zareaguj. Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją, żeby tej pomocy szukała.

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesna.

Formy przemocy:

  • przemoc fizyczna – jeśli ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,

  • przemoc psychiczna – jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje,

  • przemoc seksualna – jeśli ktoś kogoś molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,

  • inne zachowania – na przykład jeśli ktoś pozbawia kogoś opieki, której potrzebuje, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.

Jeśli czujesz, że Twoje lub czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję.

Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:

  • zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,

  • zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,

  • rozpocząć procedurę Niebieskie Karty.

Niebieskie Karty to procedura, podczas której osoby z różnych instytucji publicznych współpracują ze sobą, aby pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu wchodzą, między innymi policjant, psycholog, lekarz, pracownik społeczny. Zespół ten przygotowuje plan pomocy pokrzywdzonej osobie, wspiera ją i dbają o jej bezpieczeństwo.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą.

Możesz także złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Możesz to zrobić telefonicznie lub osobiście na najbliższym komisariacie policji.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to informacja o sytuacji, która może być przestępstwem. Gdy policja dostanie takie zgłoszenie, ma obowiązek zająć się sprawą.

Jeśli w związku z przemocą w rodzinie zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, niezależnie od zawiadomienia służb, zgłoś ten przypadek do sądu rodzinnego. Zawiadomienie możesz napissamodzielnie. W zawiadomieniu opisz sytuację dziecka, podaj jego dane – adres zamieszkania oraz imię i nazwisko – jeżeli je znasz.

Możesz również zadzwonić na numer ,,Niebieskiej Linii" 801 120 002, gdzie konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, powiedzą, jak możesz pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w twojej najbliższej okolicy.

Powiadom o tym Ośrodek Pomocy Społecznej w twojej gminie. Idź lub zadzwoń do Ośrodka Pomocy Społecznej, który wyśle pracownika, aby odwiedził rodzinę i przeprowadził wywiad środowiskowy.

W trosce o ofiary przemocy, powstała również aplikacja mobilna ,,Twój parasol". Aplikacja umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, jak również zawiera informacje, które mogą być pomocne osobom krzywdzonym np. z zakresu prawa. Można ją zainstalować na smartfonie z systemem operacyjnym Android lub iOS.

Skontaktuj się również z dzielnicowym – funkcjonariuszem pierwszego kontaktu z Twojego rejonu. Informacje o sposobie kontaktu znajdziemy na stronie internetowej www.gizycko.policja.gov.pl, Pomocna też może okazać się aplikacja ,,Moja komenda'', która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów. Prosto, szybko i bezpłatnie można odnaleźć najbliższą jednostkę policji, a następnie sprawdzić, jak do niej trafić. ,,Moja komenda” ma także bazę wszystkich dzielnicowych i umożliwia ich odszukanie. Wystarczy wpisać adres zamieszkania (albo pobytu), a wtedy dowiemy się, kto jest naszym dzielnicowym, jaki ma stopień, telefon oraz poznamy adres komendy, w której pełni służbę.


 

Pamiętaj!

Jeśli masz wątpliwości, czy w rodzinie dzieje się coś złego, lepiej zadzwonić i powiadomić odpowiednie służby niż pozostać obojętnym.

Powrót na górę strony