Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zmienne warunki atmosferyczne – policjanci apelują o ostrożną jazdę

Zima to szczególny czas na naszych drogach, częste opady śniegu oraz marznącego deszczu utrudniają jazdę wszystkim kierowcom. Warunki panujące na jezdni często ujawniają błędy związane z niewłaściwym wyposażeniem oraz przygotowaniem samochodu do podróży, a także weryfikuje naszą technikę jazdy. Dlatego warto pamiętać przede wszystkim o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze

Śnieg oraz śnieg z deszczem, który pada od kilku dni spowodował, że nawierzchnia zrobiła się śliska, jest oblodzona, powodując zmniejszoną przyczepności kół pojazdu podczas jazdy i dłuższą drogę hamowania. W połączeniu z prędkością nie dostosowaną na warunków panujących na drodze może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Przypominamy!

Rozsądek przede wszystkim. Pamiętajmy, że przy aktualnych warunkach pogodowych nawierzchnia jezdni jest często śliska, a zmieniająca się pogoda, mgła czy opady śniegu, deszczu powodują, że nawet przy niewielkiej prędkości droga hamowania znacznie się wydłuża, a samochód bardzo łatwo wpada w poślizg i nietrudno o wypadek. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne czy jedziemy autem, motocyklem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo pamiętajmy jednak, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony