Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spokój nie tylko w święta. Reaguj, jak za ścianą słyszysz awanturę

Data publikacji 31.03.2015

Święta Wielkiej Nocy to czas przepełniony wiosenną radością, spędzany przy wielkanocnym stole, w gronie najbliższych. Pomimo radosnego wymiaru tych Świąt, każdego roku policjanci z Warmii i Mazur interweniują w rodzinach, w których zamiast wiosennego optymizmu, pojawiają się awantury, agresja, i których członkowie dopuszczają się przemocy wobec swoich bliskich. Jeśli jesteś świadkiem awantury, słyszysz krzyki za ścianą, na klatce schodowej widziałeś posiniaczoną sąsiadkę, nie bądź obojętny.

Awantura ojca z synem o oblanie wodą…


Składając swoim bliskim i znajomym wielkanocne życzenia, życzymy, by święta upływały w rodzinnej, ciepłej, radosnej atmosferze. Jednak nie we wszystkich domach przy wielkanocnym stole panuje taka atmosfera. Zdarzają się konflikty, awantury, a członkowie rodziny dopuszczają się agresywnych zachowań wobec bliskich. Konieczna staje się interwencja Policji, zapewnienie pomocy osobom pokrzywdzonym i odizolowanie od nich sprawcy. By przerwać zjawisko przemocy i pomóc rodzinie, niezbędna jest reakcja osób, które są świadkami tej przemocy.
 

Jednak badanie zlecone przez MSW wykazało, że w 2014 roku tylko 42 procent osób, które były świadkami przemocy domowej zgłosiło ten fakt odpowiednim instytucjom. A przecież tylko brak obojętności może przerwać rodzinny dramat…
 

Jakiej pomocy można oczekiwać od Policji?
Gdy policjanci interweniują wobec przemocy w rodzinie, uruchomiona zostaje procedura „Niebieskiej karty”. Zgodnie ze znowelizowanymi w 2011 r. przepisami dotyczącymi procedury „Niebieskiej karty”, podmiotami uprawnionymi do jej założenia poza Policją są: ośrodki pomocy społecznej, przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Wszystkie te podmioty współpracują razem przy realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie pracując w Zespołach Interdyscyplinarnych i Grupach Roboczych.
 

W 2014 roku zwiększyła się liczba założonych przez Policję formularzy „Niebieska Karta”. W 2014 roku policjanci założyli 5281 Niebieskich Kart. Dla porównania w 2013 było ich 3834, a dwa lata temu 2850. Zwiększyła się również liczba zatrzymanych przez policjantów sprawców przemocy domowej – z 247 osób w 2013 roku, do 1640 osób  w 2014 r.
 

Odizolowanie sprawcy, który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia swoich bliskich pozwala zapewnić bezpieczeństwo członkom rodziny, a jeśli ponadto policjanci stwierdzą, że doszło do popełnienia przestępstwa - wszczynane zostaje postępowanie przygotowawcze. Jeśli natomiast zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, policjanci, pracownicy socjalni, lekarze mogą podjąć decyzję o jego odebraniu z rodziny i umieszczeniu u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo – wychowawczej.
 

Wszystkie osoby pokrzywdzone dowiadują się od policjantów podczas interwencji, gdzie mogą szukać pomocy, jakie są kompetencje instytucji pomocowych. Sprawcy przemocy wyjaśniane są konsekwencje prawne fizycznego i psychicznego znęcania się.
 

Jak funkcjonuje system pomocy?


Ostatnio wprowadzone przepisy umożliwiają szybką i skuteczną izolację sprawców przemocy od osób pokrzywdzonych. Ustawa z dnia 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Nr 125, poz. 842). wprowadziła nowe środki ochrony osób pokrzywdzonych. Oprócz tymczasowego aresztowania, prokurator może nakazać sprawcy opuszczenie lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Środek ten jest orzekany z urzędu lub na wniosek policji na okres do trzech miesięcy. Istnieje również możliwość orzeczenia zakazu zbliżania się na określoną odległość sprawcy do osoby pokrzywdzonej.
 

Całe województwo warmińsko-mazurskie        2013 r.                          2014 r.
Liczba spraw wszczętych z art.207 kk                  1222                             1253
Liczba przestępstw stwierdzonych                        740                                825
Liczba osób podejrzanych                                      684                                754
Liczba aresztów zastosowanych wobec                72                                  97
sprawców przemocy

Wszystko zależy od ludzi…


Od tego czy w porę zareagują na czyjąś krzywdę. Przypadków takiej pomocy jest wiele. W minionym roku do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zadzwoniła kobieta z informacją, że u sąsiadów dzieje się coś niepokojącego. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Okazało się, że pijana 58-latka wyzywała swoją 93-letnią matkę, szarpała ją za ubrania, groziła pozbawieniem życia i wyganiała ją z domu. Funkcjonariusze zatrzymali Bożenę P. 93-latka opowiedziała kryminalnym o swoim dramacie. Śledczy ustalili, że w tej sprawie znęcanie miało zarówno charakter psychiczny jak i fizyczny. Bożena P. jak wiele innych osób usłyszała zarzuty. Decyzja sądu 58-latka została aresztowana.
 

Dlatego apelujemy, aby każdy reagował na przemoc. Wystarczy jeden telefon. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, pomóżmy innym, nie bądźmy obojętni.  Każdy anonimowo, pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić Policję o fakcie znęcania się lub stosowania przemocy wobec najbliższych. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.
 

st. asp. Joanna Radek, Wydział Prewencji KWP w Olsztynie

 

Powrót na górę strony