Komunikaty

Zmiana pogody szczególnie niebezpieczna dla bezdomnych

Okres jesienno – zimowy oraz związane z nim niekorzystne warunki niosą realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych i samotnych. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Giżyccy policjanci, jak co roku w okresie jesienno – zimowym podejmują działania wobec osób, które mogą być narażone na utratę zdrowia, a nawet życia z powodu nadejścia chłodu. To głównie osoby bezdomne cierpią z powodu zmiany pogody i spadku temperatury.  Należy również pamiętać, że na wychłodzenie organizmu narażone są osoby nietrzeźwe przebywające na dworze.

Na chłód narażone są także osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie to sprawdźmy i spytajmy, czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Policjanci podczas swojej służby sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne, takie jak: pustostany, klatki schodowe, ogródki działkowe, piwnice i strychy.
Nie zawsze da się dotrzeć do wszystkich miejsc przebywania tych osób.

Dlatego też apelujemy do wszystkich, którzy posiadają informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych aby przekazywali je do właściwych instytucji, a także Policji.
Zwróćmy uwagę również na osobach samotne, niepełnosprawne zamieszkujące w naszym otoczeniu, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie.

Widząc osobę narażoną na wychłodzenie, nie bądźmy obojętni i pomóżmy jej – jeden telefon może uratować tej osobie życie, wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.