Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP/Giżycko: Uwaga! Zmiany w przepisach Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych

Data publikacji 25.06.2015

Wchodzą w życie zmiany przepisów Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Zmiany dotyczą przede wszystkim osób w stanie po użyciu alkoholu korzystających ze sprzętów pływających niebędących pojazdami mechanicznymi. Dotychczasowe przepisy dotyczyły osób będących w stanie nietrzeźwości.

Od 25 czerwca wchodzą w życie zmiany przepisów Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
Na podstawie nowych przepisów, jeżeli osoba kierująca na wodzie urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, łódką, żaglówką, itp.) przekroczy dopuszczalny limit 0,2 promila alkoholu w organizmie, jej łódź może zostać odholowana, prócz tego grozi jej wysoka grzywna.
Zmiany dotyczą art. 7, 30  i 35 Ustawy:
 


Jak informuje st. asp. Tadeusz Dowgiałło z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku:


Szczególnie należy zwrócić uwagę na art. 35 ustawy. Tu zmiany dotyczą między innymi osób korzystających z innych sprzętów pływających będąc po użyciu alkoholu, obecnie sankcje dotyczyły stanu nietrzeźwości. Osoby, które po alkoholu chwycą za ster łodzi będącej pojazdem mechanicznym, na akwenach odpowiadają tak samo, jak pijany kierowca na drodze. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy na 10 lat. Natomiast osobom, które będą korzystały z innych obiektów pływających - niebędących pojazdami mechanicznymi - po użyciu alkoholu grozi grzywna do 500 złotych, a jednostka pływająca może być odholowana na koszt użytkownika.   
Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu przede wszystkim zwiększyć poziom bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą, ale również zapobiec wypadkom, do których może dochodzić na wodzie, gdy za sterami znajduje się osoba po alkoholu.

 

Powrót na górę strony