Młodzi dla Młodych
Pod takim hasłem w ramach programu "Razem Bezpieczniej” uczniowie szkól powiatu giżyckiego spotkali się z Dobromirem „MAK” Makowskim założycielem fundacji „Młodzi dla Młodych”. Realizatorem całego przedsięwzięcia był Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Giżycku sierż.szt. Daniel Romańczyk, który przy współpracy Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku po raz trzeci zaplanował szereg spotkań z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Poprzedzając pierwszy dzień wiosny policjant giżyckiej komendy w ramach programu „Razem Bezpieczniej” w dniach od 16 do 18 marca br na terenie powiatu giżyckiego zorganizował szereg spotkań profilaktyczno – edukacyjnych skierowanych do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz placówek opiekuńczo wychowawczych ,tj: Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Giżycku, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, Gimnazjum w Rynie, Gimnazjum w Wilkasach oraz Dom św. Faustyny w Giżycku i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Giżycku. W programie profilaktycznym uczestniczyło ponad 1000 uczniów.
Realizatorem całego przedsięwzięcia był Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Giżycku sierż.szt. Daniel Romańczyk oraz Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku Ewa Ostrowska, a spotkania profilaktyczne prowadzili organizatorzy artystycznego programu profilaktycznego pn. „RapPedagogia”, podczas spotkań z młodzieżą prowadzący opowiadali o tym, co narkotyki mogą zrobić z młodym człowiekiem, jak one wnikają we wszystkie płaszczyzny życia i je po kolei niszczą. W trakcie spotkania nie ukrywają, że sami są po przejściach.
Spotkania wyróżniają się tym, że przeprowadzają je nie tyle teoretycy, co przede wszystkim praktycy opowiadający o swoim życiu, o początkach nałogu, o stratach jakie spowodowały w ich życiu brak rodzinnego ciepła, sięganie po środki odurzające, w tym alkohol i papierosy, mówili o tym jak trudno wyjść z nałogu.
Muzyczny warsztat profilaktyczny pn. „RAP PEDAGIGIKA” jest oparty na muzyce Hip Hop, elementach profilaktyki oraz inspirowany przyszłym życiem autora i wykonawcy. Spektakl realizowany jest w oparciu o spotkania, na których młodzież dowiaduje się o zagrożeniach jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki oraz inne używki.
Spotkania prowadzi założyciel fundacji „Młodzi dla Młodych” Dobromir „MAK” Makowski, który jest również pedagogiem oraz animatorem projektów pedagogicznych z młodzieżą na ulicy. Przed laty sam mierzył się z wieloma problemami będąc wychowankiem Domu Dziecka. Jako młody człowiek przedawkował narkotyki i omal nie umarł. Obecnie niemal w całym kraju organizuje spotkania profilaktyczne w gimnazjach i szkołach średnich w zakresie przeciwdziałania narkomanii i alkoholizmowi.
Zajęcia na pewno zapadły w pamięć uczniom. Było to spotkanie nie tylko pełne humoru, ale również wzruszenia i refleksji. Taka atmosfera to zasługa prowadzącego, który trafia do młodzieży poprzez otwartość, bezpośredniość i szczerość.
Najważniejsze jest to, aby uczniowie zapamiętali, jakim szczęściem jest rodzina, dom i zdrowie i nigdy nie doświadczyli skutków głupoty.