Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się coraz większa popularnością wśród mieszkańców powiatu giżyckiego
Coraz więcej zgłoszeń odnotowują policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa. Dzięki promowaniu tego narzędzia funkcjonariusze otrzymują informacje o nielegalnych wysypiskach śmieci, wycince drzew, kłusownictwie oraz miejscach, gdzie spożywa się alkohol.
Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, Posterunku Policji w Rynie oraz Posterunku Policji w Wydminach od dłuższego czasu sukcesywnie promują narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa, zamieszczona na stronie internetowej. Narzędzie to również promowane jest przeze innych funkcjonariuszy za pośrednictwem mediów, spotkań ze społeczeństwem oraz bezpośrednich rozmów z mieszkańcami. Dzięki temu coraz częściej mieszkańcy naszego powiatu wskazują policji, gdzie łamane jest prawo. Przeważnie wskazywane są miejsca gromadzenia się osób nieletnich zagrożonych demoralizacją, spożywanie alkoholu, wycinanie drzew, kłusownictwo a także nielegalne składowanie śmieci.
Procedura weryfikacji zagrożenia wskazanego na mapie nieco różni się od tej, którą policjanci otrzymują w sposób telefoniczny. Z uwagi na to, że zgłoszenia są anonimowe zjawisku należy przyjrzeć się dokładniej. Wskazane miejsca kontrolowane są bezpośrednio przez policjantów z patrolu interwencyjnego, policjantów ruchu drogowego a nawet przez wydział kryminalny w celu sprawdzenia czy rzeczywiście dochodzi tam do naruszenia prawa. Informacja trafia także bezpośrednio na biurko dzielnicowego, który nie tylko kontroluje to miejsce ale również obejmuje je nadzorem w ramach którego przeprowadza rozmowy z mieszkańcami, sprawdza systemy policyjne pod kątem wcześniejszych zgłoszeń oraz prowadzi obserwację terenową. W przypadku potwierdzonych zgłoszeń podejmuje się dalsze czynności a niepotwierdzonych procedura zostaje zakończona ale nie do końca.... .
Miejsce niepotwierdzonej informacji pozostaje w dalszym ciągu w zainteresowaniu Policji. W przypadku, gdy ktoś wskaże obszar występowania kłusownictwa, nawet, gdy informacji tej nie potwierdzi dzielnicowy, kieruje się wniosek o objęcie tego terenu do instytucji Straży Leśnej, która również podejmuje swoje działania poprzez częstsze patrolowanie wskazanego obszaru.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa, Wystarczy wejść na link poniżej:
http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html
Przy korzytaniu z tego narzędzia, pamiętaj:
- Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
- W przypadku stwierdzenia bezpośredniej potrzeby interwencji służb ratunkowych należy korzystać z numerów - 112, 997
- Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.