Stop włamaniom! – nie dajmy włamywaczom żadnych szans
Dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności. Policjanci podpowiadają jak można uniknąć takiego zagrożenia. Nie dawaj włamywaczom żadnych szans. Jak uniknąć włamania do domu czy mieszkania? Policja radzi.
Włamanie niesie za sobą straty materialne, ale również utratę poczucia bezpieczeństwa. Celem kampanii „STOP WŁAMANIOM DO DOMÓW” jest przypomnienie kilku zasad bezpieczeństwa i zachęcenie do właściwego zabezpieczenia dobytku, mieszkania czy domu. Dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności. Giżyccy policjanci podpowiadają jak można uniknąć takiego zagrożenia. Nie dawaj włamywaczom żadnych szans.
Jak uniknąć włamania do domu czy mieszkania? Policja radzi:
ZABEZPIECZ TECHNICZNIE
-
wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe
-
doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy;
-
zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer;
-
dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych;
-
mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek
-
doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.
Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:
- zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła!
POZNAJ SWOJEGO SĄSIADA
Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom. rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”:
-
kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali - dzwoń na Policję;
-
jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń na Policję;
-
widząc zagrożenie - nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń na Policję.
Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu),Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas Twojej nieobecności stwarzała pozory, że ktoś cały czas użytkuje mieszkanie, np.
-
niech zapali codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach;
-
na jakiś czas otworzył okna,
-
zabrał/zabrała ulotki z wycieraczki.
-
wyjął/wyjęła ze skrzynki Twoją korespondencję.
To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.
WYCHODZĄC Z DOMU:
-
wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw w pokoju włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;
-
nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Krysi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że mieszkanie jest puste;nigdy nie zostawiaj kluczy do mieszkania w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy w doniczce. Takie „znalezisko” to niejako zachęta dla włamywacza, żeby odwiedził Nasze mieszkanie.
-
zamykaj okienka piwniczne i inne okienka pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania;
-
wychodząc, nawet na krótko, po list do skrzynki czy wyrzucić śmieci - zamykaj drzwi na klucz. Złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wtargnąć do Twojego mieszkania.
NIE RYZYKUJ NIEPOTRZEBNIE
-
unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności.
-
Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
-
jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
-
zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (magnetowid, komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja, w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.