Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Już niedługo Dzień Wszystkich Świętych. Policjanci apelują o szczególną uwagę podczas wizyt na cmentarzu

Jak co roku giżyccy policjanci prowadzić będą działania pod kryptonimem „Znicz”. W tym czasie funkcjonariusze będą czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy w dniu Wszystkich Świętych będą odwiedzać groby najbliższych. W tych dniach spodziewany jest znaczny wzrost natężenia ruchu na drogach dojazdowych do cmentarzy i w ich okolicach i tu będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu.

Zmiany w organizacji ruchu - Giżycko:

1. Na ul. 1-go Maja, odcinek od skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi do ronda Solidarności (dł. ok. 300m.) będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania po obu stronach drogi.
 

2. Na ul. Obwodowej, odcinek od skrzyżowania z ul. 1-go Maja do skrzyżowania z ul. Dworską będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania po obu stronach drogi.
 

3. Na ul. Królowej Jadwigi, odcinek od skrzyżowania z ul. Wodociągową w kierunku skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego po prawej stronie będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Zakaz nie dotyczy zatok postojowych. Taki zakaz będzie również obwiązywał na odcinku ulicy Wodociągowej, od ronda do ulicy 1-go Maja.
Samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch będą usuwane na koszt właściciela.
 

4. Na terenie położonym pomiędzy Kościołem pw. Św. Anny, a cmentarzem będzie zorganizowany parking.
 

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywały w dniach od 30.10.2021 r. do 03.11.2021 r. na

 

Policjanci także przypominają o podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli bezpiecznie dojechać do celu:


1. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia uwagi, więc zachowajmy ostrożność!
 

2. W wielu miejscach pojawi się nowa tymczasowa organizacja ruchu, więc należy zwracać uwagę na znaki drogowe, szczególnie w rejonie cmentarzy.
 

3. Wyjazd na groby najbliższych to również okazja do spotkań rodzinnych, którym zazwyczaj towarzyszy alkohol-zdarza się, że po jego wypiciu wsiadamy za kierownicę. Często zapominamy o skutkach prawnych i moralnych takiego postępowania. Pijani kierowcy będą pociągani do odpowiedzialności za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.
 

4. Większość z nas na groby najbliższych jechać będzie samochodami, wiec pamiętajmy o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci (foteliki, podwyższenia).
 

5. Należy zachować szczególną ostrożność i ograniczone zaufanie względem pieszych.
Kilka dobrych rad dla pieszych:

  • w myśl przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblaski umieszczone w widocznym miejscu dla innych użytkowników ruchu,
  • nie wybiegajmy na jezdnię znienacka, na śliskiej nawierzchni droga hamowania samochodu wynosi czasem kilkadziesiąt metrów,
  • przez jezdnię przechodzimy zawsze w miejscach wyznaczonych.

6. Uważajmy w tłumie – nie wszyscy wybiorą się na cmentarz, aby odwiedzić groby najbliższych, będą tam również złodzieje. Nie zabierajmy ze sobą wartościowych przedmiotów. Nie pozostawiajmy torebek czy innych cennych przedmiotów bez opieki.
 

7. Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych. Na cmentarzu będzie tłoczno. Zdarza się, że w ogromnym zamieszkaniu na cmentarzu z oczu tracimy nasze dzieci. Dlatego przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania się w przypadku, gdy się zgubi (np. spotkamy się w umówionym wcześniej miejscu łatwym do rozpoznania). Uczulmy swoje pociechy na kontakty z osobami obcymi. Przypomnijmy dzieciom, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Zakażmy wsiadania dziecku do samochodu z obcymi. Przekażmy dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej, Żandarmerii, którzy w tym czasie będą pełnić służby w okolicy cmentarzy.

 

 

Powrót na górę strony