Aktualności

Hejt, czyli mowa nienawiści w internecie

W Internecie każdy czuje się anonimowy - a co za tym idzie - często przekraczane są granice dopuszczalnej krytyki i wolności słowa. Walka z hejtem jest trudna. Jednak hejter nie jest bezkarny. Pamiętaj, wszelkie znieważenia, groźby, obrażanie innych osób wiąże się z poniesieniem odpowiedzialności karnej.

Hejt to pełne nienawiści, złości i pogardy działanie osoby w Internecie. Jest on skierowany na konkretną osobę, ale nie zawsze. Bywa, że ofiarami hejtu stają się osoby o innej niż hejter narodowości, płci, światopoglądzie, czy należące do mniejszości religijnej.

Czy wiesz co Twoje dziecko robi w Internecie? Wiedz o tym, że Twoja pociecha przeglądając różnego typu strony internetowe, może spotkać się z ogromnym natężeniem agresji. Najczęściej cyberprzemoc przyjmuje formę agresji werbalnej (wypowiedzi na forach, pod artykułami, pod profilami na portalach społecznościowych), czy zamieszczanie kompromitujących materiałów, tworzenie obraźliwych stron, memów. Wszystkie te działania to forma hejtu, czyli mowy nienawiści. Twoje dziecko może być dotknięte prześladowaniami ze strony rówieśników, lecz może być również tak, że będzie sprawcą tego typu przemocy wobec innych.

Warto wiedzieć, że treści dodawane przez hejterów nie mają żadnej wartości merytorycznej, są wyłącznie treścią ukierunkowaną przeciwko danej osobie lub grupie osób. Bardzo często przyczyną hejtu jest zazdrość. Osoby obrażające kogoś na ogół są niezadowolone ze swojego życia. Ubliżając drugiej osobie, chcą sobie i innym „coś” udowodnić. Tylko co? Pastwienie się nad inną osobą czy to w świecie realnym, czy wirtualnym jest niedopuszczalne. Pamiętajmy, słowem możemy zadać ogromny ból i pomijając konsekwencje prawne, takie działanie może być tragiczne w skutkach.

Rodzicu! Pamiętaj by rozmawiać ze swoim dzieckiem! Nie pozwól, by z tego typu problemami zostało samo. Każdy incydent niezgodny z prawem powinien zostać zgłoszony organom ścigania!

Telefony zaufania:
800 080 222 – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
800 121 212 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Powrót na górę strony