Uwaga na oszustów internetowych
Internet w obecnych czasach jest codziennym narzędziem pracy i komunikacji. Niestety może być także wykorzystywany do popełnienia przestępstwa. Niewywiązywanie się z zobowiązań na aukcjach internetowych jest najczęściej spotykanym oszustwem popełnianym przez Internet.
Coraz więcej osób dokonuje zakupów w Internecie na stronach portali aukcyjnych. Zdarzają się przypadki przykrych niespodzianek, kiedy pomimo wpłacenia pieniędzy za wymarzony telefon lub nowe letnie opony brak jest przesyłki od sprzedawcy.
Poniżej kilka porad, które powinny zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą oszustwa.
Najpopularniejszymi serwisami są OLX i Allegro. Ten pierwszy jednak z założenia jest serwisem ogłoszeń lokalnych i jak można przeczytać na stronie „nie oferuje żadnych zabezpieczeń transakcji nie związanych z osobistym odbiorem”.
Najważniejszą zasadą jest zachowanie zdrowego rozsądku przy natknięciu się na „wyjątkową okazję”. Pamiętaj, że sprzedawcy prowadzą działalność z powodów ekonomicznych i chęci zysku. Mikołaj daje prezenty tylko 24 grudnia! Za pośrednictwem jednej z porównywarek sprawdź cenę znalezionego przedmiotu w sklepach internetowych. Jeżeli jest znacząco niska – zachowaj szczególną ostrożność! Być może jest to wspaniała okazja, ale najczęściej aukcję organizuje oszust. Może być to również przedmiot pochodzący z przestępstwa i kupując go po cenie odbiegającej od średniej możesz narazić się na odpowiedzialność karną za tak zwane paserstwo nieumyślne.
Jeżeli jednak zdecydowałeś się na zakup pamiętaj, by wystrzegać się sprzedawców oferujących zakup jedynie po wpłacie na konto. Właściciel OLX sam zaleca wybieranie opcji zakupu za pobraniem, która daje możliwość sprawdzenia towaru w obecności kuriera. Skoro oszczędziłeś kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych na zakupie nie żałuj kilku na dopłatę do pobrania!!!
Sprawdź wiarygodność poprzez komentarze. Nie sugeruj się jednak ilością, ale raczej długością obecności na rynku. Oszuści często są w stanie wystawić sobie w ciągu miesiąca kilkadziesiąt pozytywnych komentarzy.
Pamiętaj, że jeżeli sprzedającym jest firma powinna mieć adres siedziby, numery NIP, REGON czy KRS – im więcej danych tym lepiej.
Jeżeli zdjęcia przedmiotu są słabej jakości lub pochodzą ze strony producenta nawiąż kontakt ze sprzedającym i poproś o przesłanie zdjęć faktycznie oferowanego przedmiotu.
Jeżeli jednak mimo wszystko zdecydowałeś się na transakcję po dokonaniu przelewu koniecznie sprawdź czy numer konta oraz dane sprzedającego które otrzymałeś w mailu zgadzają się z danymi sprzedającego na stronie Allegro.
W przypadku nieotrzymania przesyłki w umówionym terminie nawiąż kontakt ze sprzedającym. W przypadku podejrzeń co do uczciwości sprzedawcy zgłoś ten fakt właścicielowi strony. Po wyczerpaniu możliwości oferowanych przez właściciela zgłoś się do jednostki Policji wraz z wszelką posiadaną korespondencją, wydrukiem dowodu wpłaty lub przelewu.