Droga do szkoły musi być bezpieczna. Dbają o to policjanci, zadbaj i Ty!
W czwartek, 1 września br wybrzmi pierwszy dzwonek oznaczający zakończenie wakacji. W rejonach szkół będziemy mogli zaobserwować zwiększony ruch nie tylko pieszych, ale i pojazdów. Policjanci, którzy sprawdzają drogi przy szkołach, przypominają także o zachowaniu szczególnych środków ostrożności oraz o zasadach bezpieczeństwa. To często od nas samych zależy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Droga do szkoły musi być bezpieczna!
W czwartek, 1 września br dzieci wrócą do szkoły, dlatego też policjanci już dokonali sprawdzenia czy w ich rejonie jest bezpiecznie oraz czy znaki są czytelne i prawidłowo ustawione. Wszystko po to, aby uczniowie mogli bezpiecznie rozpocząć naukę. Rozpoczęcie roku szkolnego, to wielkie wydarzenie dla wszystkich uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych, którzy idą do pierwszej klasy. To również ogromne przedsięwzięcie dla wszystkich policjantów, zarówno Referatu Ruchu Drogowego jak i dzielnicowych. Grafiki i służby są już zaplanowane. W pierwszych dniach września maksymalna liczba policjantów zostanie skierowana właśnie w rejony szkół, gdzie ruch będzie bardzo duży i zadbają o bezpieczeństwo uczniów. Jednak, aby wszystko sprawnie funkcjonowało już od pierwszych dni szkoły należy się do tego przygotować. 1 września wszystko musi być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Dzieciom idącym na apel rozpoczynający nowy rok szkolny nie może nic zagrażać, muszą bezpiecznie pokonać drogę do szkoły. Dlatego też w ostatnich tygodniach wakacji policjanci z Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku, jak co roku podjęli działania związane z przeglądem oraz oceną dróg i ulic pod względem bezpieczeństwa w rejonach wszystkich szkół i placówek oświatowych na terenie całego powiatu giżyckiego. Policjanci sprawdzali przede wszystkim prawidłowość ustawienia i stan znaków zarówno pionowych, jak i poziomych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości policjanci skierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.
Apel do rodziców!
Zadbajcie o bezpieczeństwo swoich dzieci w drodze do szkoły i do domu. Nowy rok szkolny 2022/2023 właśnie się rozpoczyna. W najbliższych dniach giżyccy policjanci zwracać będą szczególną uwagę na ruch drogowy bezpośrednio w pobliżu placówek oświatowych.
Od 1 września br droga do szkoły i z powrotem stanie się codziennym elementem w życiu każdego ucznia. Najmłodsi do placówek będą pokonywać drogi w małych miejscowościach i miastach. Niestety, ta droga do szkoły nie zawsze bywa bezpieczna. Późna pora, nieoświetlona jezdnia, nieuwaga czy rozkojarzenie uczniów, brawura kierowców – to elementy, które sprzyjają wypadkom. Początek roku szkolnego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć dzieciom jak powinny zachowywać się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Dzieci najczęściej ulegają wypadkom na obszarze zabudowanym w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem. Wypadki te mają miejsce zarówno w miastach, jak i małych miejscowościach. Faktem jest, że zagrożenie to wzrasta w dużych aglomeracjach, gdzie wciąż rosnąca liczba pojazdów sprawia, że przejście na drugą stronę ulicy jest nierzadko dużym wyzwaniem. Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są dostatecznie wyczulone, a taka nieuwaga może być bardzo niebezpieczna. W pierwszych dniach września giżyccy policjanci będą zwracać uwagę na ruch drogowy bezpośrednio w pobliżu placówek oświatowych. Z surowymi karami muszą liczyć się kierujący przekraczający dopuszczalną prędkość. Funkcjonariusze będą bezwzględnie reagować na wszystkie przypadki wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Podczas akcji policjanci będą sprawdzać stan techniczny pojazdów przewożących dzieci, prawidłowość ich oznakowania oraz wymagane dokumenty. Od rodziców egzekwowana będzie przewożenie dzieci w odpowiednich fotelikach. Wzorem lat ubiegłych prowadzone będą spotkania z dziećmi, zwłaszcza tymi, które rozpoczynają naukę. Dzielnicowi i profilaktycy przekażą im informacje jak należy zachowywać się na drodze. Natomiast policjanci „drogówki” przypominają, że to właśnie my dorośli odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pociech. Zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dotarły one do szkoły i domu. Pamiętajmy, że przez pierwsze dni warto wybrać się z dzieckiem z miejsca zamieszkania do szkoły. Wybrać najbezpieczniejszą drogą i przekazać wskazówki jak bezpiecznie pokonać tą trasę. Warto również wyjaśnić dzieciom jak powinny zachować się w sytuacji zagrożenia. Przypominamy, że przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym dotyczące pieszych nakładają na nich obowiązek poruszania się po zmierzchu po jezdni lub poboczu poza obszarem zabudowanym używając elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wyposażymy dzieci w odblaski. Dziecko, które korzysta z elementów odblaskowych jest zauważane przez kierowcę dużo wcześniej, co daje szansę na ocenę sytuacji na drodze i podjęcie decyzji o prawidłowym ominięciu przeszkody, bądź w razie konieczności zatrzymaniu pojazdu. Korzystanie choćby z jednego elementu odblaskowego podnosi poziom bezpieczeństwa i chroni przed ewentualnym najechaniem i utratą zdrowia, a nawet życia.
Kilka porad dla rodziców i dzieci:
Bezpieczeństwo na drodze
Wzmożony ruch, zwłaszcza poranny, może prowadzić do zaistnienia różnych zdarzeń drogowych.
Aby ich uniknąć:
- Opracujmy najbezpieczniejszą trasę dojścia do szkoły oraz przejdźmy nią z dzieckiem i pokażmy wszystkie zagrożenia, uwzględniając newralgiczne miejsca,
- Przypomnijmy dzieciom zasady przechodzenia na drugą stronę jezdni (także przez przejście dla pieszych),
- Przypomnijmy zasady poruszania się rowerem,
- Wyposażmy dzieci w elementy odblaskowe,
- Prawidłowo przewoźmy swoje dzieci w samochodzie (w fotelikach, zapięte pasami),
- Nigdy nie pozwalajmy wysiadać z samochodu od strony jezdni.
Bezpieczne telefony i inne wartościowe przedmioty
Często dzieci zabierają do szkoły telefony lub inny sprzęt do utrzymywania kontaktu z rodzicami. Czasem są to bardzo drogie przedmioty. Niestety, pozostawione bez opieki są często łupem złodziei.
Aby nie doszło do kradzieży
- Rozważmy, czy telefon jest niezbędny naszemu dziecku w szkole,
- Nie wyposażajmy, zwłaszcza młodszych dzieci, w bardzo drogi sprzęt,
- Nauczmy dziecko jak ma pilnować swoich rzeczy w szkole (gdzie przechowywać, co zrobić podczas zajęć w-fu, na basenie, itp),
- Przypominajmy, aby nie chwaliło się telefonem na ulicy, nie przekazywało go obcym osobom,
- Nie pozwalajmy również dzieciom zabierać do szkoły dużych sum pieniędzy, większych opłat dokonujmy sami.
Zasady zachowania wobec osób obcych
W drodze do i ze szkoły dzieci mogą spotkać się z obcymi im osobami, które nie zawsze mają wobec nich uczciwe zamiary.
Aby nie narażać dziecka na niebezpieczne kontakty:
- Nauczmy dzieci krótko i stanowczo odmawiać przyjmowania czegokolwiek od obcych, wsiadania z nimi do samochodu, wpuszczania do mieszkania,
- Nie pozwalajmy dzieciom nosić kluczy do mieszkania na wierzchu (jest to sygnał, że dziecko będzie samo w domu),
- Ustalmy zasady bezpiecznej rozmowy z obcą osobą, również przez telefon (bez informacji o majątku, zwyczajach rodzinnych, itp.)
- Zostawmy dzieciom w widocznym i ustalonym miejscu numery telefonów do rodziców, telefonów alarmowych, a także do innych osób, które mogą mu szybko pomóc (np. zaufany sąsiad).
Zasady zachowania w grupie
Często zachowanie dziecka zmienia się pod wpływem grupy rówieśniczej. Dzieci w obawie przed odrzuceniem dają się namówić do udziału w niebezpiecznych sytuacjach, czasem też krzywdzenia innych.
Aby temu przeciwdziałać:
- Przekażmy dzieciom jasne zasady zachowania w szkole i poza nią,
- Wyjaśnijmy konsekwencje łamania prawa, udziału w niebezpiecznych zabawach, stosowania agresji wobec innych,
- Poznajmy kolegów dziecka i rozmawiajmy o ich sposobach wspólnego spędzania czasu.